avin-post-img-database

یکی از مهم ترین عوامل کندی سرعت وب سایت ،اضافه شدن فایل های بی استفاده از انواع مختلف در دیتابیس است.در این مقاله دو روش برای بهینه سازی دیتابیس بهتون معرفی میکنیم که در افزایش سرعت وب سایت خیلی می تونه بهتون کمک کند.

سرعت وب سایت همانطور که در مقاله ابزارهای تست سرعت سایت گفته شد، بسیار مهم است و میتواند نقش مهمی در سئو وب سایت شما ایفا کند.یکی از راه های اصلی برای افزایش این سرعت بهینه سازی دیتابیس وب سایت است.

بهینه سازی دیتابیس

باید بگیم که تمام اطلاعات وب سایت شما، در دیتابیس ذخیره می شود از جمله: پست ها، افزونه ها، قالب ها، تصاویر، لینک ها و …. در صورتی که این دیتابیس با اطلاعات ناخواسته پر شود، عملکرددیتابیس شمامختل می شود.دیتابیس وب سایت شما برای بهبود عملکرد باید خانه تکانی شود. بهینه سازی، باعث کاهش حجم دیتابیس و افزایش سرعت بارگذاری وب سایت شما می شود. در ادامه دو راه برای بهینه سازی دیتابیس به شما ارائه میکنیم.

آموزش 2 روش بهینه سازی دیتابیس

با نصب و فعال سازی قالب و افزونه های مختلف در وب سایتتون تعداد جداول دیتابیس افزایش می یابد و اندازه دیتابیس شما بزرگتر می شود. حتی جداول افزونه های که غیرفعال و یا پاک کرده باشید نیز هم چنان در دیتابیس شما وجود خواهد داشت. و لازمه که دیتابیس خودتون را از اطلاعات قدیمی و کهنه پاک سازی کنید.

بهینه سازی دیتابیس با استفاده از phpmyadmin

برای بهینه سازی از این طریق ابتدا وارد هاست خود شویدو بر روی phpmyadmin کلیک کنید.

phpmyadmin

بعد از ورود به phpmyadmin بر روی نام دیتابیس کلیک کنید.سپس پایگاه داده مورنظر جهت بهینه سازی را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

phpmyadmin

در انتهای این صفحه گزینه Check all را انتخاب کنید. سپس از منوی کنارآن With Selected روی گزینه Optimize table کلیک کنید.

Optimize table

در نهایت با پیغام موفقیت آمیز روبه رو خواهید شد.

بهینه سازی دیتابیس با ویرایش فایل wp-confing.php

یکی دیگر از راه های بهینه سازی دیتابیس ویرایش فایل wp-config.php است.وارد هاست خود بشید و از این File Manager پوشه یpublic_html و نهایتا فایل wp-config.php راانتخاب کرده و با کلیک راست بر این فایل گزینه edit را انتخاب کنید.پس از باز شدن فایل کدهای زیر برای ویرایش تحت اختیار شما قرار خواهد گرفت.

  • تعداد رونوشت ها (Revisions)

رونوشت ها به تولید کنندگان محتوا کمک می کنند در صورتی که اختلالی به وجود آمدبتوانند نسخه قبلی مقاله خود را بازگردانی کنند. در حالت پیش فرض محدودیتی برای تعداد رونوشت ها وجود ندارد ولی میتوانیم تعداد این رونوشت ها را به سلیقه شخصی تعیین کنیم.برای محدود کردن تعداد رونوشت ها قطعه کد زیر را در فایل wp-config.php کپی کنید.

( ‘WP_POST_REVISIONS’, 5);
  • ذخیره سازی خودکار

وردپرس به صورت خودکار پس از گذشت زمانی معلوم نوشته ها و برگه های شما را ذخیره می کند. با استفاده از قطعه کد زیر می توانید این مدت زمان را افزایش دهید تا تعداد دفعات ذخیره سازی کم تر شود.

( ‘AUTOSAVE_INTERVAL’, 300);
  • خالی کردن زباله دان

کلیه فایل های حذفشده به مدت سی روز دروردپرس شما حفظ میشود. و ما می توانیم با وارد کردن کد زیر تعداد روزهای خالی کردن زباله دان سایت خود را کاهش دهید. این کار زمان اجرای کوئری ها را کاهش می دهد.

( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 5);

بهینه سازی دیتابیس با استفاده ازwp-config.php و با استفاده از phpMyAdmin ممکن است برای افراد مبتذی کاری سخت و البته پر ریسک باشد به همین خاطر افزونه های رایگان زیر را معرفی میکنیم. این افزونه ها کمک شایانی برای بهینه سازی دیتابیس به شما می کنند.

بهینه سازی دیتابیس با استفاده از افزونه

  • افزونه WP-Optimize
  • افزونه Optimize Database after Deleting Revisions
  • افزونه WP-DBManager
  • افزونه WP-Sweep
  • افزونه Advanced Database Cleaner
  • افزونه WP Cleaner Pro

از بین افزونه های بالاافزونهWP-Optimize بهترین افزونه بهینه سازی است که می توانید نسخه رایگان آن را از مخزن ورد پرس و یا از لینک زیر دانلود نصب و فعالسازی نمایید. جهت آشنایی با تنظیمات این افزونه نیز به مقاله آموزشافزونهWP-Optimize مراجعه کنید.

برای بهینه سازی تصاویر و سایر قسمت های وب سایت خود نیز به مقالات افزایش سرعت سایت مراجعه کنید.

به این محتوی امتیاز دهید

ارسال پاسخ