avin-post-img-rank-math

همه ما در هنگام جست و جو در گوگل همیشه نتیجه اول را به نتایج بعدی ترجیح میدهیم. حالا سوال اینجاست دو سایت با محتوی شاید یکسان چرا یکی رتبه اول را از آن خودش میکنه ولی یک سایت دیگه نمیتونه؟

دلتون میخواد رتبه اول موتور های جستجوگر گوگل باشین؟بیاین بهتون راه حلشو بگم.

Rank-Math
Rank-Math

افزونه رنک مثRank Math

قبلا راجب قابلیت های افزونه رنک مث در مقاله افزونه رنک مث با 88 قابلیت صحبت کردم.

بعد از فعالسازی افزونه رنک مث نوبت به تنظیماتش میرسه واینکه خب حالا چطور از این افزونه استفاده کنیم برای اینکه رتبه اول گوگل ما باشیم. با آموزش کامل و قدم و به قدم رنک مث هراه ما باشید.

آموزش نصب افزونه رنک مث

هنگامی که Rank Math را برای اولین بار نصب می کنید ، میتوانید با زدن دکمه اتصال حساب یکی از حساب های گوگل فیس بوک و یا وردپرس را به آن لینک کنید.در این مرحله دکمه رد کن را بزنید.

اتصال رایگان رنک مث

در اولین برخورد با تصویر زیر شما مراحل نصب را مشاهده میکنید.

شروع به کار

بخش بعدی انتخاب حالت است. این افزونه از 3 حالت پشتیبانی می کند.

 • آسان
 • پیشرفته
 • حالت سفارشی
آموزش افزونه رنک مث

می توانید هر 3 حالت را انتخاب کنید.حالتهای آسان و پیشرفته تفاوت چندانی نداشته و حالت سفارشی فقط برای کاربران رنک مث پرو است. حالت پیشرفته نسبت به آسان مراحل بیشتری دارد.

توجه:  می توانید حالت ها را در هر زمان تغییر بدهیدو همیشه می توانید به حالت آسان بروید.آموزش افزونه رنک مثRank Math زیر بر اساس حالت پیشرفته انجام میشود.

سایت شما

بخش بعدی بررسی سازگاری است. اگر رنک مث مشکلی در سازگاری با سایت شما نداشته باشه روی دکمه بزن بریم کلیک کنید.

اطلاعات سایت شما در افزونه رنک مث

در اولین قسمت برای رنک مث در مقابل اسم سایت خودتون نوع سایت را مشخص کنید. برای شما انواع :

 • وبلاگ شخصی
 • سایت خبری
 • نمونه کار شخصی
 • سایت تجاری کوچک
 • فروشگاه اینترنتی
 • دیگر وب سایت های شخصی
 • دیگر وب سایت های تجاری

برای انتخاب قرار گرفته اند.پس از انتخاب نوع وب سایت،نوبت به انتخاب نوع کسب و کارتون میرسه.گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد ، بنابراین چند دقیقه را برای یافتن یکی از گزینه های مناسب با کسب و کار خود اختصاص دهید.

حتی با وجود تمام این گزینه ها ، این امکان وجود دارد که نوع کسب و کاری که توصیف تجارت شما باشد ، پیدا نکنید. در این صورت گزینه Organization را انتخاب کنید.سپس نام شرکت خود و لوگوی خود را در ابعاد گفته شده وارد کنید. بهتر است از لوگو در ابعاد مربع استفاده کنید.

تصویر پیش فرض اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی تصویری است که وقتی هر یک از پست های شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود ، با این تصویر همراه است. به طور پیش فرض ، تصویر به اشتراک گذاشته شده با پست شما تصویر شاخص پست شما است ، اگر تصویر شاخص یا تصاویر دیگری ندارید، قسمت تصویری پست شما در شبکه های اجتماعی خالی نشان داده می شود که به نظر خوب نمی رسد.البته این اتفاق فقط مربوط به فیس بوک می شود.پس از این مرحله با زدن بر روی ذخیره و ادامه کلیک کنید.

آنالیز

در افزونه رنک مث یک ماژول تحلیلی قدرتمند قرار داده شده است که به شما امکان دسترسی به همه شماره های مهم کسب و کار خود را در داخل مدیر وردپرس می دهد.

تنظمیات آنالیز سئو رنک مث

در این صفحه از شما خواسته می شود به حساب گوگل وصل شوید، دلیل این امر این است که با انجام این کار ، رنک مث می تواند تعداد زیادی داده از گوکل انالیتیکس ،سرچ کنسول گوگل و حتی Adsense در اختیار شما قرار دهد.

هیچ یک از داده های رنک مث توسط تیم طراحی آن مشاهده یا ذخیره نمی شود. رنک مث فقط به عنوان یک واسطه برای گرفتن داده ها از گوگل و نمایش آن ها به شما عمل می کند . پس رنک مث را به حساب گوگل خود متصل کنید.

در صفحه بعد ، حسابی را که برای خدمات Google خود استفاده می کنید انتخاب کنید یا آن را اضافه کنید.

مراحل بعدی برای اعطای مجوز ها است. از آنجا که رنک مث وظایف زیادی را برای شما انجام خواهد داد ، برای بسیاری از موارد مجوز لازم است که در قالب سوال از شما پرسیده میشود با کلیک بر allow از این بخش ها عبور کنید.

مجوز های رنک مث
مجوز های رنک مث
مجوز های رنک مث

رنک مث هیچ یک از اطلاعات ما را ذخیره نمی کند افزونه رنک مث فقط از آن برای نمایش اطلاعات در وب سایتتان استفاده می کند. پس توصیه می کنیم همه مجوز ها را فعال کنید.

سپس در تصویر زیر می توانید آنالیز های سایر مارد را با رنک مث اتصال دهید.سپس ذخیره و ادامه را بزنید.

در داخل تب کنسول جستجو ، باید وب سایت خود را از فهرست کشویی سایت و کشور مورد نظر خود را در فهرست کشویی کشور انتخاب کنید.

در بخش آنالیز باید اطلاعات حساب گوگل آنالیتیکس را وارد کنید.چنانجه سایت شما جدید است روش اتصال گوگل آنالیتیکس به وب سایت را از مقاله گوگل آنالیتیکس بخوانید.

ماژول داده AdSense فقط برای کاربران رنک مث پرو است. اگر از نسخه Pro استفاده می کنید ، می توانید حساب AdSense را از فهرست کشویی انتخاب کنید.

اتصال سایت به سرویس گوگل

روش اتصال گوگل آنالیتیکس به وب سایت را از مقاله گوگل آنالیتیکس بخوانید.

نقشه های سایت

نقشه سایت نمایه هایی را برای یافتن سایت شما توسط موتور های جست و جو تعیین می کند.پس دیگه برای ایجاد نقشه سایت خودمون به هیچ افزونه دیگه ای نیاز نداریم.

نقشه سایت

توصیه می کنیم همه این گزینه ها را فعال باقی بگذارید. و به مرحله بعد بروید.

بهینه سازی

با استفاده از این مرحله ، برخی از تنظیمات ساده SEO را در وب سایت خودمان اضافه میکنیم که تاثیرات بسیار زیادی در سئو خواهد داشت.

ترفند های سئو

نمایه نکردن دسته و برچسب خالی

بارها و بارها ، دسته ها و برچسب های زیادی را به امید استفاده از آن ها در آینده به وب سایت خودمان اضافه میکنیم، اما مورد استفاده قرار نمی گیرند.دسته ها و برچسب هایی که هیچ پستی ندارند ، نمایه سازی آن ها باعث هدر رفتن صفحه رتبه شما می شود. پس این گزینه را فعال کنید.

لینک های خارجی

با فعال کردن این گزینه، به طور پیش فرض تمام پیوندهای خارجی غیرفعال می شوند.با نمایش محتوا، این ویژگی به صورت پویا اعمال می شود و محتوای ذخیره شده تغییر نمی کند.

برای خواندن تفاوت لینک های فالو و نوفالو مقاله ما در این زمینه را بخوانید.

وقتی این گزینه را فعال می کنید ، کنترل کامل لینک های خود را حفظ خواهید کرد.در حال حاضر ، توصیه می کنیم این گزینه را فعال کنید.

پیوندهای خارجی را در پنجره جدید باز کنید

وقتی لینک های خارجی را به وب سایت خود اضافه می کنید ،مطمئن نمی خواهید کاربر با کلیک بر آن سایت شما را ترک کند و یا احیانا بعدا یادش بره مسیری که دنبال می کرد کجا بود. برای همین بهتره لینک ها را باکد target=”_blank”تنظیم کنید تا پیوند را مجبور به باز شدن در یک برگه جدید کنید. اگر این گزینه را فعال کنید ، سپس Rank Math قطعه کد را به تمام پیوندهای خارجی شما اضافه می کند ، و باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

آماده

خب در پایان تمام این تنظیمات ما با این صفحه مواجه می شویم که وب سایت آماده است.

آماده سازی افزونه رنک مث

در این قسمت از آموزش افزونه رنک مث وارد تنظیمات پیشرفته این افزونه می شویم.

تنظیمات پیشرفته رنک مث

مدیریت دسترسی

اگر قصد استفاده از ویژگی های مدیریت دسترسی را دارید ، یعنی با یک تیم کار می کنید و می خواهید مسئولیت های خاصی را به آن ها اختصاص دهید. می توانید این گزینه را فعال کنید. پس از انجام این کار ، تنظیمات زیادی را برای هر نقش باز خواهیددید. همان طور که در تصویر می بینید می توانید برای هر نقش حوزه فعالیت و دسترسی تعیین کنید.

این موارد بسته به نوع نقش هایی که ایجاد کرده اید و یا افزونه های نصب شده بروی سایت شما می تواند با لیست زیر متفاوت باشد.

نکته:نیاز نیست برای این تنظیمات حساسیت خاصی به خرج دهید امکان باز تنظیمی این قسمت فراهم است.

دسترسی ها در افزونه رنک مث

404 + تغییر مسیرها

404 و تغییر مسیر

افزونه رنک مث از یک مانیتور خطای قدرتمند 404 برخوردار است ، به این معنی که می توانید از پیوندهای خراب جلو گیری کنید. در اینجا ، پس در این مرحله هر دو گزینه را فعال کرده و اگر قبلاً از افزونه های دیگریبرای این کار استفاده می کرده اید می توانید با خیال راحت آن ها را غیرفعال کنید و به جای آن از Rank Math استفاده کنید.

نشانه گذاری Schema

در آخرین قسمت از تنظیمات پیشرفته وارد صفخه زیر می شویم.

schema

شاید بپرسید schema چیست؟

فرا داده مربوط به وب سایت و پست های شما است که می توانید به وب سایت خود اضافه کنید تا زمینه ای برای موتور های جست و جو فراهم بشه. به عنوان مثال ، اگر صفحه ای در مورد ویجت دارید ، Google و سایر موتور های جست و جو نمی دانند که آیا در حال گزارش اخبار مربوط به ویجت هستید ، در مورد ویجت صحبت می کنید ، ویجت را مرور می کنید یا ویجت را می فروشید. با افزودن Schema مربوطه به پست خود ، می توانید به موتور های جست و جو کمک کنید تا صفحه شما را بهتر درک کنند.

از چند سال گذشته طرح واره اهمیت بیشتری پیدا کرده است و در سال های آینده نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. آنها کمک میکنند که دقیقا نوع مطالب و پست شما در اینترنت برای گوگل مشخص شود و از این نظر بسیار در سئو سایت موثر خواهند بود.

طرح واره به طور پیش فرض فعال است ، زیرا بسیار مهم است.و برای نوشته ها برگه ها و محصولات طرحوارده مشخص کنید.

سپس بر روی ذخیره و ادامه کلیک کنید.تبریک از الان شما می توانید از این افزونه فوق العاده استفاده کنید.بعد از این مرحله به داشبورد افزونه منتقل می شوید.برای یادگیری کار با زیر منو های این افزونه به دسته مقالات رنک مث مراجعه کنید.

4.9/5 - (48 امتیاز)

‏2 نظرات

 • Author's gravatar
  سارا 20ام تیر 1400 , 5:57 ق.ظ

  واقعا کامل و جامع بود.

  پاسخ
  • Author's gravatar
   superuser 23ام مرداد 1400 , 12:25 ب.ظ

   ممنون و سپاس از نظر لطفتون

   پاسخ

ارسال پاسخ